Fundacja rodzinna zadba o integralność majątku
Pod koniec września Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało rychłe upublicznienie projektu ustawy o fundacji rodzinnej, a jego wejście w życie od 1 stycznia 2022 r. - to odpowiedź na potrzeby biznesu. Co taka ustawa powinna regulować? Agnieszka Krysik Radca prawny KRYSIKLAW www.krysiklaw.pl , autorka bloga www.wsukcesji.pl
Trzydzieści lat albo i więcej – tyle zajęło polskim przedsiębiorcom dojście do majątku, który chcieliby pozostawić w rękach rodziny na pokolenia. Ale jak to zrobić, żeby przekazać go kolejnemu pokoleniu i jednocześnie, żeby to kolejne pokolenie zadbało o majątek tak jak ci, którzy go tworzyli? By nie myśleli jedynie w korzyściach ekonomicznych, ale o przyjemności i trudach budowania biznesu. Jak poprowadzić sukcesję, by dzieci nie roztrwoniły majątku i wysiłku, i marzeń właścicieli, pracowników i partnerów biznesowych? Jak zaplanować sukcesję by rodzina nie weszła w kolejny konflikt? Jak zadbać o resztkę relacji wśród najbliższych?
Od kilkunastu miesięcy czekamy na wynik prac nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej. Projekt, który jest wynikiem pracy i determinacji wielu osób zaangażowanych w powstanie w polskim porządku prawnym rozwiązania, jak dotąd niedostępnego w naszym kraju, a zbyt kosztownego by go stosować czerpiąc z zagranicznych jurysdykcji prawnych. Projektu szczególnie ważnego w dobie Covid, bo wielu przedsiębiorców może pilnie potrzebować rozwiązań zabezpieczających firmę na wypadek zachorowań właścicieli lub nagłej śmierci.
Nadzór nad składnikami majątku
Fundacja rodzinna to przede wszystkim oderwanie więzi właścicielskich od osoby fizycznej i majątku od właściciela - na rzecz powołanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta